הכנה למבחני המיון של היחידות המיוחדות
פנה עכשיו קיבלת זימון לאחת מהיחידות המיוחדות? טל: 077-5540217

שאלות נפוצות

ש?

איך בנויות ההכנות?

ת.

בד"כ, קיימים מבחני המיון שונים ליחידות השונות.
באופן מדויק יותר, ישנם מבחנים מסוימים שרק מועמדים לתפקידים מסוימים יעברו, מטבע הדברים אך, ישנם מבחנים שאמנם מועברים במספר תפקידים אבל הפרשנות של התוצאות שונה. כך לדוגמא, מבחן 300, מועבר גם בתפקידים מסוימים של חיל האוויר וגם בחיל הים וחיל המודיעין, אבל עדיין, הניתוח

ש?

למי מיועדת ההכנה?

ת.

מרבית ההכנות במתגייס מיועדות למועמדים לתפקידים הכי יוקרתיים ונחשקים במערכת הבטחון.
אם אתה שואף לשרת באחת מיחידות העילית שנמצאות ברשימת ההכנות של מתגייס, אתה מוזמן ליצור קשר.
ההכנות של מתגייס תמיד ייעודיות וממוקדות. כל הכנה תפורה סביבך ולתפקיד שאליו אתה שואף להגיע.

אם קיבלת זימון לאחת מהיחידות שברשימה וגם אם אתה כבר בתוך תהליך המיון שווה לך להרים טלפון. שיחה לא מחייבת שעשויה להשפיע מאוד על עתידך.

ש?

בקצרה, מה מיוחד בהכנה של מתגייס

ת.

מספר דברים:

1. הכנה של אחד על אחד: לא כיתה, לא קבוצה. מומחה מול מועמד. מדובר בהכנה שמתמקדת בפרופיל האישיותי של המועמד לכן היא חייבת להיות פרטנית.
2. לכל תפקיד צבאי, ישנה הכנה שונה במתגייס. כל הרעיון של מבחני מיון הוא לנבא האם המועמד יצליח בתפקיד. וברור שטייס שונה באופיו מלוחם קומנדו ימי. לכן גם ההכנות בהתאם.
3. לכל שלב הכנה שונה. לחלק מהתפקידים המיוחדים יש מספר ימי מיון. בכל יום המבחנים שונים. כך גם ההכנה. ממוקדת. במתגייס השאיפה להביא אותך ליום המיונים הכי טוב שאפשר.
4. מעורבות של ההורים. במתגייס מאמינים שהורה מעורב בתהליך מגדיל את סיכוייו של בנו/בתו להתקבל. יש לכך מספר סיבות. קרא על כך כאן.
5. ניסיון ניסיון ניסיון. מאות מועמדים לאורך 11 שנים. ההצלחה מדברת בעד עצמה.
6. מבחני המיון של הצבא ליחידות המיוחדות נפרשים ונמשכים לעיתים למעלה משנה. כך שמועמד בן 16 וחצי, שנדרש להציג פרופיל אישיותי מסוים, יצטרך להעיד על עצמו באותו האופן במהלך כל מבחני המיון. דבר שאינו פשוט לאור העובדה שדווקא בשלב זה בחייו הוא מתעצב ומתגבש ודעותיו משתנות. הכנה במתגייס מאפשרת לך לפתח פרופיל אישיותי ביחס לתפקיד שאתה שואף בצורה עקבית ולאורך זמן. זה מה שהם מחפשים במיונים... לראות שאתה בוגר, עקבי, מתמיד. אם תשובותיך משתנות ממבחן למבחן, סביר מאוד להניח שיעלו על כך שאתה לא עקבי וטרם השלמת את התפתחותך. קרא כאן על השלב הזה בחייך.

ש?

למה בכלל צריך הכנה למבחני המיון לפני הצבא?

ת.

אם קיבלת זימון לאחת מהיחידות המיוחדות זה אומר שבעיניי הצבא יש לך נתוני פתיחה מתאימים.
כעת עליך לעבור את סדרת מכשולים שהרף שלהם גבוה במיוחד. מעט מאוד מתקבלים ליחידות המיוחדות. הטובים ביותר.
ולך יש רק פעם אחת ויחידה לנסות להתקבל לאחד מהקורסים הכי יוקרתיים בעולם.

המבחנים ליחידות המיוחדות בדרך כלל מאוד מורכבים ומגוונים והם נועדו לאתר את המעטים שלהם הסיכויים להצליח כלוחמים באותן יחידות.
רק המוכשרים ביותר יתקבלו. אלו שיצליחו במבחני המיון: מבחנים פסיכוטכניים ופסיכולוגיים מיוחדים וביניהם:
כושר טכני מעשי, תפיסה צורנית, בדיקת קואורדינציה, הבנה טכנית עיונית וזריזות ידיים, בדיקת חלוקת קשב, מבחני אישיות, תפיסה מרחבית,
דינאמיקה קבוצתית, מבחני נייר ועיפרון מסוגים שונים, מבחני זיכרון, מבחני אמינות ומוטיבציה, ראיון עם פסיכולוג ועוד.

עליך לבוא מוכן.
הניסיון מלמד שהכנה למבחני המיון משפרים בצורה מובהקת את היכולת של המועמד להתמודד במבחנים אלו ולהצליח בהם.
אם אתה רוצה להתקבל, אל תהיה שאנן ותגיד יהיה בסדר. אל תהמר. עבור הכנה איכותית שתפורה בדיוק עבורך ולתפקיד שאליו אתה שואף.

ש?

האם כולם מצליחים?

ת.

אחוז גבוה מאוד של מועמדים שעוברים הכנה במתגייס עוברים ומתקבלים. אך לצערנו הרב לא כולם מצליחים ועוברים.
הנה מספר סיבות:
1. כאשר קיים פער גדול מידי בין היכולות של המועמד לבין התכונות והכישורים הנדרשים, השינוי בעקבות ההכנה עשוי להיות אמנם גדול אך לא מספיק גדול.
2. לצערנו הרב, מועמדים (מעטים אמנם, אך בכל זאת..) נפלו במבחני המיון השונים בגלל חוסר אמינות. על אף שבאפיון שנעשה למועמד בתחילת הדרך הופיעה התכונה אמינות כבעייתית ולמרות שבהכנה ניתן דג רב על כך, באותם מקרים, פעלו המועמדים בחוסר אמינות. כדוגמת אותו מועמד שגנב בגיבוש מסוים את הדפים שנדרשו ללמוד בע"פ במהלך הגיבוש. או מועמד אחר שדיווח נתונים לא אמיתיים באשר לתוצאות מבחן שנדרש לקחת בו חלק. אמינות היא תכונה עליונה שניתן לה דגש רב בהכנות במתגייס.
3. נדרשת מוטיבציה רבה. אם מועמד מגיע להכנה כי "אבא או אמא אמרו" אז גם הכנה מעולה לא מבטיחה שלמועמד מוטיבציה במבחן עצמו. כבר היה מועמד שהגיע להכנה לקורס הטיס, כי ההורים חשבו שהכי טוב בשבילו להיות טייס, עבר את כל השלבים בהצלחה כי ההכנה היתה מעולה אך כשנדרש להביא את המוטיבציה בגיבוש, לא משנה כמה ההכנה היתה טובה לפני הגיבוש, אם אתה לא מתחבר באמת למנוע שלך שנקרא מוטיבציה, זה יבוא לידי ביטוי בסוף.

ההכנות במתגייס מעולות. באמת. אך אין ערובה להצלחה ב 100%. ובכל זאת, המעבר שהמועמדים עושים ביחס למבחן לפני הכנה ולאחריו הוא עצום. גם מועמד שלא עבר בהצלחה,

ש?

מי מעביר את ההכנות?

ת.

את ההכנות מעביר רן אדוני טמיר,

רן פיתח הכשרה ייחודית יוצאת מן הכלל המיועדת למועמדים לשירות בטחון.
נמצא, שהשיטה מוכיחה את עצמה הלכה למעשה. מספר המתקבלים ליחידות המובחרות של צה''ל כתוצאה מהתהליך אינטנסיבי ופרטני, שעוברים המלש''בים ב''מתגייס'' לקראת מבחני המיון הוא עצום. לרן ניסיון עצום בהכנת המועמדים למבחני המיון.
אחת השאלות הנפוצות שרן נשאל היא "האם אתה טייס/ חובל/ שייט/ לוחם 669 ... כיו"ב".
התשובה זהה תמיד. לא הייתם רוצים שטייס יכין אתכם או לוחם קומנדו ימי כי להם יש פרופיל אישיותי שלא מתאים בדרך כלל לאימון והכנה כל כך רגישה, מורכבת ומבוזרת. מה שכן הייתם רוצים הוא מומחה בתחומו עם רקע מולטי-דיסיפלינרי, מיומן ומנוסה. מישהו עם רקע עשיר בתחום המשאב האנושי, בעל יכולת וניסיון בתחקור, בתשאול ובאיסוף מידע. מישהו שיוכל לזהות במהירות נקודות תורפה ואתגרים. מישהו שיוכל למנף נקודות חוזקה, מישהו שיהיה מטלטל ועוצמתי, מישהו סמכותי ובטוח בעצמו, מישהו אקדמאי שיש לו ראייה רחבה של הדברים והיכרות מקרוב אחר תהליכי המיון המשוכללים של הצבא.
כזה אחד.

דילוג לתוכן