הכנה למבחני המיון של היחידות המיוחדות
פנה עכשיו קיבלת זימון לאחת מהיחידות המיוחדות? טל: 077-5540217

קצונה ייעודית – חובה לקרוא

אני עונה מפעם לפעם בפורומים שונים בנושאי תהליכי המיון ליחידות המיוחדות ולמסלולים מיוחדים.

מידי פעם אני נתקל בנושא הקצונה הייעודית, והדעות והמסרים של מועמדים ואחרים שמתייחסים למסלול הקצונה הייעודית.
פעמים רבות מידי אני מגלה שיש חוסר ידע אמיתי לגבי המסלולים השונים והתפיסה שעומדת מאחורי הרעיון הנפלא הזה. ואפילו, מצער אותי מאוד לגלות לעיתים קרובות מידי את העיוות שקיים לגבי מסלולי הקצונה הייעודית.
אז הנה קצת מן עולם התוכן הזה. לפני כן, אעיד שהכנתי לא מעט מועמדים למסלול קצונה אלו ואני חייב להודות שכל אחד מהם ומהן היו מלח הארץ. החברה הכי טובים!

למעשה, כל הרעיון של המסלולים הללו הוא לגדל דורות של קצינים מעולים בתפקידי מטה ותמיכה ובמסלול ישיר מיום הגיוס ועד לטקס הענקת דרגות קצונה לאחר כשנה.

מסלול ייעודי לקצונה מיועד למלש"בים שנמצאו מתאימים לקצונה. זאת אומרת שנתוני הפתיחה שלהם גבוהים. ככה שהטיעונים שנכתבו פה ממש לא מבוססים אמת. כי החברה שמגיעים הם מאוד איכותיים. שוב: החיילים שאיתם תהיה במשך השנה וחצי הקרובות הם מאוד איכותיים. כולם נמצאו מתאימים לקצונה, לכולם יש מוטיבציה גבוהה (זה אחד מהפרמטרים של קבלה למסלול) ורצון להתפתח ולעשות שירות משמעותי. עוד משהו שכדאי לדעת, זה שיש קו משותף ודומה שמסייע מהר מאוד לאחד ולקרב בין החיילים שיהיו איתך במסלול.

בעיניי זהו מסלול מרתק. באמת. טירונות לא ארוכה מידי אבל עם טעימות של חי"ר, לאחר מכן הכשרה מקצועית מאוד איכותית כי מצפים מכם שתתנהלו, תחשבו ותפעלו לא כמו חיילים מן השורה אלא כמו קצינים לעתיד. בכלל, הקונספט הזה הוא מוטיב לאורך כל ההכשרה. שתחשבו כמו קצינים. נותנים לכם לטעום שטח בצד המקצועי שלושה חודשים (רק שלושה) ושם, בשטח, זאת אומרת בהצבה להטמעת החומר שלמדתם זה עתה בקורס, אתם מתנסים בחוויות חדשות. אבל עוד בטרם תתרגלו ותשתעממו, אתם חוזרים להכשרה נוספת והכנה לקורס קצינים וקורס קצינים ולאחריו השלמה חילית והופ. אתם קצינים.

כשהורים ומועמדים פונים אלי בנוגע להכנה למבחני המיון למסלול קצונה ייעודית, עולה לא פעם נושא היוקרה של המסלול הזה ואני חייב להודות שבכל פעם אני משתומם כיצד בכלל דבק במסלולים הנפלאים הללו ההנחה המוטעית שהם לא שווים. נהפוך הוא!!! הצבא מצא אתכם בקבוצת האוכלוסייה שהוא רואה בכם פוטנציאל לקצונה. אתם משתייכים לאותם אלו שהנתונים שלהם מן הסתם גבוהים ביותר. לא רק זאת, כנראה שיש בכם יתרונות נוספים על פני שאר אוכלוסיית המלש"בים בכל הנוגע לבגרות, קבלת החלטות, הנהגה, פיקוד, יכולות חשיבה מדרגה גבוהה, יכולת הבנה ועוד ועוד. ההכשרות הללו מובילות אתכם להבדיל ממרבית היחידות האחרות שלב אחר שלב בהכשרה ארוכה מאוד (ויקרה) לכך שתהיו בסוף קצינים. אתם יודעים מה האלטרנטיבה? לשרת שנה וחודשיים כחייל מן המניין, להוכיח את עצמך בתפקיד זוטר, ורק אם אתה טוב והמפקדים אוהבים אותך (ומפרגנים) אז תצא למבדקים לקורס קצינים. ושם, יש הרבה מועמדים ומתחרים. אתם, לעומת זאת, עוקפים את כולם ומרגע גיוסכם אתם מאותרים ועוברים מסלול בזק לקצונה. דבר שיהפוך אתכם לקצינים הכי צעירים בצבא. זה מטורף כמה זה משתלם:
כשהחברים שלכם בקורס קצינים שיגיעו מחילות אחרים וללא מסלול כמו שלכם, יהיו גדולים מכם בשנה, לכם תהיה הפריוולגייה לאחר ההכשרה, וכקצינים, לעשות תפקיד אפילו שני במהלך השירות הצבאי שלכם. כשהם, ישתחררו לאחר 4 שנים כשמתוכם יעשו אולי שנתיים כקצינים, אתם תוכלו לעשות את אותו השירות אבל בכמעט 3 שנים של קצינים.

הנה יתרונות שלדעתי כדאי שתקחו בחשבון:
1. אתם מאותרים כחיילים איכותיים מאוד. ברור לכם שהצבא רוצה את הטובים ביותר בשבילו לדרג הקצונה, נכון?
2. אתם הולכים לעבור מסלול מעניין ומגוון שכולו ידוע מראש לכם. כולל לוחות זמנים.
3. אתם הולכים לקבל יחס החל מתחילת השירות (ואתם תשמעו את זה המון...) שמצפים מכם לחשוב כמו קצינים אך גם תקבלו העדפות כמו של קצינים בהרבה מקרים גם אם טרם סיימתם את המסלול.
4. אתם הולכים להיחשף ליחידות שונות במהלך ההכשרה וכך תוכלו לבקש לשרת באחת מהן לאחר קק"צ. זה יתרון אדיר כשהאלטרנטיבה זה להיות באותה היחידה כל השירות עד לקק"צ.
5. הנה משהו חשוב שלא מדברים עליו: כל הקצונה היעודית היא הכשרה אחת גדולה אל עבר... האזרחות!!! איזה עובד לדעתכם יעדיפו לתפקיד מנהל משאבי אנוש (אם זה יהיה השיקול היחידי) קצין ששירת בפלס"ר גבעתי או קצין שלישות ? אותו הדבר בשאר מקצועות המסלול הייעודי. (ואינני מזלזל, חלילה, בקצונה חי"ר. אלא רק מדגיש את הרעיון שיהיה לכם ניסיון מקצועי אמיתי שישתלם לכם).
6. המפקדים שלכם יהיו הכי טובים כי הם אלו שמגדלים דורות של קצינים. בוחרים אותם לשם כך.
7. אחרי שנה וטיפונת והופ.... אתם קצינים. רווח נקי שלכם.

לסיום, אני רוצה לשתף במשהו נוסף: לפעמים, כשמגיעים אלי מועמדים להכנות ליחידות המיוחדות, כמו טיס, שלדג, חובלים, 669 , מודיעין ואחרים עולים במהלך ההכנה הנתונים והיכולות של המועמד בגלל אופיה המיוחדת מאוד של ההכנה, ושם, לעיתים, עולה שהמועמד עשוי בנוסף למיונים שהוא מתמיין אליהם להיות מתאים גם למסלול קצונה ייעודית ואני משתף אותו ואת הוריו בכך. ולפעמים, ישנם מועמדים שמעדיפים לאחר שהם מבינים את היתרונות הרבים של שירות במסלול כזה, לבקש הסבה להכנה למסלול קצונה ייעודית מסוים כפי שאני ממליץ לפי נתוניו וכישוריו של המועמד. ואני חייב להגיד שאלו שעשו צעד שכזה מאושרים! מגשימים את עצמם! מגדלים מיומנויות של קצינים ורוכשים כלים לאזרחות.
תחשבו על זה...

מי שביניכם שקורא את הפוסט הזה והוא מועמד למסלול כזה ומתלבט כדאי שיקרא אותו היטב שוב.
אל תתנו לרעשים של אחרים להסיט אתכם מהאמת ומהמציאות.

יש עוד מלא סיבות אחרות למה מסלולי הקצונה הייעודית ממש שווים.
אפשר ליצור איתי קשר ואשמח להרחיב ולייעץ.

Comments are closed.